Endorsements

Find HRBC's endorsed candidates on your ballot here!

To receive an endorsement from HRBC, candidates and issues must receive a two-thirds majority of Trustee votes. No money was accepted from candidates in our endorsement process.

HRBC 2022 Endorsements

March 1st Republican Primary Election

U.S. Representative, District 2

Dan Crenshaw

U.S. Representative, District 22

Troy Nehls

U.S. Representative, District 36

Brian Babin

U.S. Representative, District 38

Wesley Hunt

Governor

Greg Abbott

Lieutenant Governor

Dan Patrick

Attorney General

Eva Guzman

Comptroller of Public Accounts

Glenn Hegar

Commissioner of the General Land Office

Dawn Buckingham

Commissioner of Agriculture

James White

Railroad Commissioner

Wayne Christian

Justice, Supreme Court, Place 3

Debra Lehrmann

Justice, Supreme Court, Place 5

Rebeca Huddle

Justice, Supreme Court, Place 9

Evan Young

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 2

Mary Lou Keel

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 5

Clint Morgan

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 6

Jesse F. McClure, III

Member, State Board of Education, District 6

Will Hickman

Member, State Board of Education, District 8

Audrey Young

State Senator, District 4

Brandon Creighton

State Senator, District 7

Paul Bettencourt

State Senator, District 11

Mayes Middleton

State Senator, District 17

Joan Huffman

State Senator, District 18

Lois W. Kolkhorst

State Representative, District 126

E. Sam Harless

State Representative, District 127

Charles Cunningham

State Representative, District 128

Briscoe Cain

State Representative, District 129

Dennis Paul

State Representative, District 130

Tom Oliverson

State Representative, District 132

Mike Schofield

State Representative, District 133

Mano DeAyala

State Representative, District 150

Valoree Swanson

Chief Justice, 1st Court of Appeals

Terry Adams

Justice, 1st Court of Appeals District, Place 4

April Farris

Justice, 14th Court of Appeals District, Place 2

Kevin Jewell

Justice, 14th Court of Appeals District, Place 9

Randy Wilson

District Judge, 55th Judicial District

Nile Copeland

District Judge, 113th Judicial District

Nathan J. Milliron

District Judge, 157th Judicial District

Sonya L. Aston

District Judge, 180th Judicial District

Tami C. Pierce

District Judge, 182nd Judicial District

Robert H. Jackson

District Judge, 183rd Judicial District

Kristin M. McClees

District Judge, 184th Judicial District

Lori DeAngelo

District Judge, 185th Judicial District

Chris Carmona

District Judge, 189th Judicial District

Erin Elizabeth Lunceford

District Judge, 190th Judicial District

Fred Shuchart

District Judge, 208th Judicial District

Heather Hudson

District Judge, 209th Judicial District

Kevin Fulton

District Judge, 228th Judicial District

Andy Taylor

District Judge, 230th Judicial District

Brad Hart

District Judge, 232nd Judicial District

Joshua Normand

District Judge, 234th Judicial District

Michael West

District Judge, 248th Judicial District

Julian Ramirez

District Judge, 262nd Judicial District

Tonya McLaughlin

District Judge, 263rd Judicial District

Amber Cox

District Judge, 269th Judicial District

Bruce Bain

District Judge, 270th Judicial District

Michael Landrum

District Judge, 281st Judicial District

Michelle Fraga

District Judge, 295th Judicial District

Malcolm Whittaker

District Judge, 482nd Judicial District

Maritza Antu

Family District Judge, 245th Judicial District

Dan Lemkuil

Family District Judge, 246th Judicial District

Charley Prine

Family District Judge, 247th Judicial District

Geric Tipsword

Family District Judge, 257th Judicial District

Leonel Leo Farias II

Family District Judge, 280th Judicial District

Rose Cardenas

Family District Judge, 308th Judicial District

Todd Frankfort

Family District Judge, 309th Judicial District

Jesus Guillen

Family District Judge, 310th Judicial District

Andrew Michael Bayley

Family District Judge, 311th Judicial District

Gardner Eastland

Family District Judge, 312th Judicial District

Quyen Pham

Family District Judge, 313th Judicial District

Rachel Leal-Hudson

Family District Judge, 314th Judicial District

Cindy Hide

Family District Judge, 315th Judicial District

Maria Valeria Brock

County Judge

Martina Lemond Dixon

County Civil Court at Law No. 1

James Lombardino

County Civil Court at Law No. 2

Clyde Raymond Leuchtag

County Civil Court at Law No. 3

Aaron G. Adams

County Civil Court at Law No. 4

Brian Staley

County Criminal Court at Law No. 1

Nathan Moss

County Criminal Court at Law No. 2

Paula Goodhart

County Criminal Court at Law No. 3

Leslie Johnson

County Criminal Court at Law No. 4

Zachary Gibson

County Criminal Court at Law No. 5

Elizabeth Buss

County Criminal Court at Law No. 6

Mark Montgomery

County Criminal Court at Law No. 7

Mike Monks

County Criminal Court at Law No. 8

Mark Goldberg

County Criminal Court at Law No. 9

Sartaj Bal

County Criminal Court at Law No. 10

Dan Spjut

County Criminal Court at Law No. 11

Dan Simons

County Criminal Court at Law No. 12

Matthew Dexter

County Criminal Court at Law No. 13

Lance Long

County Criminal Court at Law No. 14

Jessica N. Padilla

County Criminal Court at Law No. 15

Xavier Alfaro

Probate Court No. 1

Loyd Wright

Probate Court No. 2

Sophia Mafrige

Probate Court No. 3

Rory Robert Olsen

Probate Court No. 4

Will Archer

District Clerk

Chris Daniel

County Clerk

Stan Stanart

County Treasurer

Kyle Scott

Harris County Department of Education, Place 1

Ben Saldana

County Commissioner, Precinct 4

R. Jack Cagle

Justice of the Peace, Precinct 3, Place 2

Denise F. Graves

Justice of the Peace, Precinct 4: Place, 2

Laryssa Korduba

Justice of the Peace, Precinct 5, Place 2

Bret S. Kisluk

Justice of the Peace, Precinct 8, Place 2

Louie Ditta